​Gorzów Wielkopolski WIBOR

Polski ustawodawca zapewnia stronom umowy kredytowej swobodę w zakresie kształtowania stosunku prawnego. Z tego względu poszczególne umowy mogą różnić się między sobą – niektóre z nich zawierają zapisy, których nie znajdziemy w innych. Korzystając ze swobody kontraktowania, banki wprowadzają niekiedy do umów postanowienia o współczynniku WIBOR. Ich występowanie budzi kontrowersje. Nie jest bowiem jasne, czy – przynajmniej w niektórych przypadkach – nie naruszają one w rażący sposób interesów konsumenta. Zwłaszcza że zmiany współczynnika powodują niekiedy znaczący wzrost oprocentowania rat. W naszej kancelarii zajmujemy się sprawami dotyczącym WIBOR-u. Przygotujemy dla Ciebie pozew o WIBOR w Gorzowie Wielkopolskim oraz będziemy reprezentować Cię w postępowaniu przed sądem.

Zdalna współpraca w celu unieważnienia WIBOR-u

Kancelaria, którą prowadzimy, znajduje się w Poznaniu. Z naszych porad mogą jednakże skorzystać również Ci klienci, którzy przebywają w innych miastach, np. w Gorzowie Wielopolskim. Jeśli potrzebujesz obsługi prawnej w zakresie unieważnienia WIBOR-u w Gorzowie Wielkopolskim i nie masz czasu, aby udać się do naszego biura, podstawą współpracy uczynimy e-porady, korespondencję mailową i kontakt telefoniczny.

Unieważnienie WIBOR-u w Gorzowie Wielkopolskim – co warto wiedzieć o wskaźniku?

WIBOR określa stopę procentową, po jakiej banki decydują się składać u siebie depozyty. Powstał po to, aby odzwierciedlać faktyczne koszty ponoszone przez podmioty biorące udział w transakcjach międzybankowych. Wartość współczynnika zostaje określona przez wybrane banki (zaproszone przez GPW Benchmark S.A.) w procedurze zwanej fixingiem.

Wśród prawników powstają wątpliwości w zakresie wiarygodności WIBOR-u. Jakie są ich przyczyny? Banki często określają wartość wskaźnika na podstawie kosztów deklarowanych, nie zaś faktycznych operacji. Oprócz tego za kontrowersyjny należy uznać fakt, że współczynnik nie jest ustalany przez zewnętrzny, niezależny podmiot, lecz instytucje, które mogą czerpać korzyści finansowe z jego podwyższenia.

Pozew o WIBOR w Gorzowie Wielkopolskim – jakie żądania może zawierać?

Pozew o WIBOR w Gorzowie Wielkopolskim może zawierać jedno z kilku rozwiązań prawnych. Należą do nich:

  • ustalenie stałego oprocentowania kredytu z uwzględnieniem WIBOR-u z dnia zawarcia umowy,
  • usunięcie z umowy zapisów o wskaźniku WIBOR,
  • stwierdzenie nieważności umowy kredytowej.

Pomożemy Ci wybrać korzystne z Twojej perspektywy rozwiązanie w trakcie wstępnej, bezpłatnej konsultacji. Aby zapisać się na rozmowę z prawnikiem, możesz skorzystać z udostępnionego na naszej stronie internetowej formularza kontaktowego.

Konsultacja

Wypełnij formularz, a my się z Tobą skontaktujemy