Kraków WIBOR

Współczynnik WIBOR ma wpływ na oprocentowanie wielu kredytów w Polsce. Jeśli umowa zawiera takie zapisy, klient banku powinien liczyć się z tym, że ponoszone przez niego koszty mogą z czasem wzrosnąć. Sposób ustalania współczynnika budzi jednak wątpliwości – u klientów często pojawia się pytanie, czy podwyższenie wartości WIBOR-u jest uzasadnione ekonomicznie, czy raczej należy je uznać za nadużycie i działanie godzące w interesy konsumenta. Jeśli uważasz, że umowa, którą zawarłeś z bankiem, zawiera niedozwolone postanowienia w zakresie wskaźnika i zamierzasz domagać się jego unieważnienia, możesz złożyć pozew o WIBOR i skorzystać z pomocy naszej kancelarii.

Unieważnienie WIBOR-u w Krakowie – zdalna pomoc prawna

Nasze biuro znajduje się w Poznaniu. Nie oznacza to jednak, że ograniczamy działalność wyłącznie do tego miasta. Jeśli mieszkasz w Krakowie i chciałbyś otrzymać pomoc prawną w zakresie unieważnienia WIBOR-u, możesz skorzystać z obsługi zdalnej w formie e-porad, korespondencji mailowej i kontaktu telefonicznego.

Czym jest WIBOR?

Przez WIBOR rozumie się współczynnik, wyrażający koszty, jakie ponoszoną banki z tytułu składanych u siebie nawzajem depozytów. Jego wysokość zostaje ustalona w trakcie procedury określanej jako fixing. Zgodnie z jej regulaminem dotyczącym stawek referencyjnych WIBID i WIBOR, w procedurze uczestniczą podmioty zaproszone przez prywatną spółkę GPW Benchmark S.A., czyli – upraszczając – największe banki w Polsce.

Unieważnienie WIBOR-u – wpływ wskaźnika na raty kredytu

W zamierzeniu wskaźnik WIBOR stosuje się po to, aby odzwierciedlić faktyczne koszty ponoszone przez poszczególne instytucje w związku z transakcjami międzybankowymi. Często jednak podważa się jego wiarygodność. Dlaczego? Przede wszystkim z uwagi na to, że banki rzadko zakładają u siebie depozyty, stąd wysokość współczynnika ustala się jedynie na podstawie składanych deklaracji. Zawyżenie WIBOR-u, tzn. ustanowienie jego wartości na poziomie nieuzasadnionym ekonomicznie, może mieć bardzo niekorzystny wpływ na sytuację finansową konsumenta. Wyższy wskaźnik oznacza, że klient musi zapłacić więcej – czasem dwukrotnie więcej niż ustalono początkowo.

Pozew o WIBOR – czego może dotyczyć?

W celu unieważnienia WIBOR-u klienci mogą skorzystać z jednego spośród kilku rozwiązań prawnych. Żądania, jakie zamieszcza się w pozwie, dotyczą zwykle:

  • ustalenia stałego oprocentowania kredytu z WIBOR-em w wysokości z dnia zawarcia umowy,
  • unieważnienia umowy kredytowej,
  • usunięcia z umowy zapisów o współczynniku.

To, jakie rozwiązanie wybrać, zależy od indywidualnej sytuacji kredytobiorcy. Jeśli rozważasz pozew o WIBOR w Krakowie, w naszej kancelarii doradzimy Ci, co zrobić, biorąc pod uwagę szczegóły umowy oraz Twoje wymagania. O skutkach każdej opcji opowiemy Ci podczas bezpłatnej konsultacji. Aby z niej skorzystać, wystarczy wypełnić udostępniony na naszej stronie internetowej formularz kontaktowy.

Konsultacja

Wypełnij formularz, a my się z Tobą skontaktujemy